• Psycholog dla Ciebie

Co może nam zaoferować seksuolog?

Aktualizacja: 12 cze 2020

Kto powinien udać się do seksuologa?

Do seksuologa warto aby udały się osoby, które potrzebują profesjonalnego wsparcia w kwestiach związanych ze sferą własnej seksualności.


Z pomocy seksuologa - psychologa skorzystają osoby, które doświadczają trudności w życiu seksualnym spowodowanych głównie przyczynami psychologicznymi. Są to między innymi dysfunkcje seksualne, takie jak obniżenie pożądania, trudności w osiągnięciu podniecenia seksualnego oraz orgazmu, zaburzenia erekcji, czy dolegliwości bólowe podczas stosunku (dyspareunia, pochwica), a także zaburzenia preferencji seksualnych.


Czy seksuolog pomaga tylko osobom "z trudnościami"?

Z pomocy seksuologa warto skorzystać nie tylko celem rozwiązania trudności związanych z funkcjonowaniem seksualnym, ale także w sytuacji, w której chcielibyśmy rozwinąć obszaru własnej seksualności, aby pełniej ją przeżywać i czerpać z niej więcej satysfakcji.


Kim jest seksuolog?

Seksuologiem może być lekarz lub psycholog. Od tego zależy sposób pracy seksuologa i stosowane przez niego metody pomocy oraz techniki terapeutyczne.

Jak wygląda wizyta u seksuologa?

Podczas pierwszej wizyty seksuolog - psycholog przeprowadzi z Tobą rozmowę na temat problemu z którym się zgłaszasz. W celu ustalenia prawidłowej diagnozy i zaplanowania najbardziej optymalnej pomocy, seksuolog porozmawia z Tobą o Twoich doświadczaniach życiowych, historii leczenia, funkcjonowaniu seksualnym. Czasem specjalista może poprosić o skorzystanie z konsultacji lekarskiej, np. ginekologicznej, urologicznej, neurologicznej, w celu ustalenia przyczyny doznawanych trudności.


Na czym polega i ile trwa pomoc seksuologa?

Czas trwania pomocy seksuologa zależy od problemu, z którym zgłasza się pacjent. Poradnictwo seksuologiczne może mieć charakter jednorazowej konsultacji podczas, której pacjentowi udzielone zostaje niezbędne wsparcie oraz przekazana merytoryczna wiedza, jak również indywidualnej terapii seksuologicznej. Seksuolog wykorzystuje różne metody terapeutyczne, które dostosowuje do problemu pacjenta. Są to m.in. psychoedukacja i edukacja seksualna, techniki behawioralne i relaksacyjne oraz psychoterapia. Seksuolog - psycholog nie przepisuje leków, a stosuje metody leczenia wykorzystujące oddziaływania psychologiczne.


Zespół Psycholog Dla Ciebie

​Autor: Katarzyna Sass, Michał Wiśniewski

36 wyświetlenia0 komentarz